Ta en mindre dos……..

Ett av årets vädermässigt värsta dgr i Sthlm. Snöblask både på marken och i luften, isande vindar blött och kallt. Grått. Strax efter lunch kommer en av våra medlemmar på besök.

Precis utskriven/utslängd från avgiftningen. För en v sedan överdoserade han sig så kraftigt att han kliniskt dog. Väcktes till liv av ambulanspersonal, LVM anmäldes. Har en ansökan om metadon på gång, går in på avgiftning (heroin).

Efter fyra jobbiga dagar får han besked från metadonkonferensen (de som beslutar om intagning och utskrivning) att hans metadonansökan kan inte godkännas innan han bevisat att han inte har ngt sidomissbruk.

Så han skrivs ut! Maken till cynism!

Vad de i praktiken gör är ju att försätta honom i exakt densamma situation som förra ggn ledde till en dödlig överdos. Hit kommer han med genomblöta sommarskor, lätt blå om läpparna och huttrande av frossa och ledvärk.

Ett av årets vädermässigt värsta dgr i Sthlm. Snöblask både på marken och i luften, isande vindar blött och kallt. Grått. Strax efter lunch kommer en av våra medlemmar på besök.

Precis utskriven/utslängd från avgiftningen. För en v sedan överdoserade han sig så kraftigt att han kliniskt dog. Väcktes till liv av ambulanspersonal, LVM anmäldes. Har en ansökan om metadon på gång, går in på avgiftning (heroin).

Efter fyra jobbiga dagar får han besked från metadonkonferensen (de som beslutar om intagning och utskrivning) att hans metadonansökan kan inte godkännas innan han bevisat att han inte har ngt sidomissbruk.

Så han skrivs ut! Maken till cynism!

Vad de i praktiken gör är ju att försätta honom i exakt densamma situation som förra ggn ledde till en dödlig överdos. Hit kommer han med genomblöta sommarskor, lätt blå om läpparna och huttrande av frossa och ledvärk.

Han skrivs ut till en uppsagd lägenhet som med hans egna ord är ”värsta knarkarkvarten”. Uppbruten ytterdörr, länsad på allt utom köksbord och stol.

Planering: Lämna urinprov.

Man vill bara gråta.

Kikki Paulsrud, ordf Sth brukarförening

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , .