Stockholm BF erbjuder självtestning av HIV

Stockholms Brukarförening erbjuder sina besökare möjlighet att testa sig för HIV på plats i föreningens lokal i Slakthusområdet. Detta ingår i European HIV Testing Week 21-28/11. Föreningen sponsras av ORION Diagnostica som skänker oss de CE-märkta testen.
 

Stockholms Brukarförening erbjuder sina besökare möjlighet att testa sig för HIV på plats i föreningens lokal i Slakthusområdet. Detta ingår i European HIV Testing Week 21-28/11. Föreningen sponsras av ORION Diagnostica som skänker oss de CE-märkta testen.
 
Man använder då sk ”självtest” dvs besökaren får under handledning av personalen använda ett självtest (kapillärt blod, dvs ”stick i fingret”) och man får svar på en minut. Vid positiva provsvar åker föreningens personal med besökaren till infektionsmottagningen Huddinge sjukhus för ett venöst test, rådgivning och information. På plats hos föreningen finns personer som själva är HIV positiva och har levt med smittan i många år.
 
Datum då man kan testa sig:
 
Måndagen 24/11 12:00-16:00
Onsdagen 26/11 12:00-14:30
Fredagen 28/11 12:00-15:00
 
Välkommen!

Vi för inga journaler och du kan testa dig helt anonymt!

Se filmen nedanför hur lätta de är att genomföra.