Stockholms Brukarförenings hederspris 2014

From 2014 har Sthlms BF årsmöte beslutat att ett lokalt Stockholmspris kan delas ut till den eller de som genom sin verksamhet medverkar till att förbättra livssituationen för brukarna i Stockholm med omnejd.

Prismotivering till Stockholms Brukarförenings hederspris 2014 som delades ut 4/6 2014 i Landstingssalen, Stockholm.

Människor som använder narkotika, och människor som lever i utanförskap, har ofta mycket eftersatt tandvård och dålig tandstatus. Det är något som i allra högsta grad stigmatiserar och undergräver självkänsla – och faktiskt även somatisk hälsa. Trasiga infekterade tänder är en vanlig väg till hjärtmuskel och hjärtklaffsinfektioner, något som drabbar brukare i högre grad än normalbefolkningen.

From 2014 har Sthlms BF årsmöte beslutat att ett lokalt Stockholmspris kan delas ut till den eller de som genom sin verksamhet medverkar till att förbättra livssituationen för brukarna i Stockholm med omnejd.

Prismotivering till Stockholms Brukarförenings hederspris 2014 som delades ut 4/6 2014 i Landstingssalen, Stockholm.

Människor som använder narkotika, och människor som lever i utanförskap, har ofta mycket eftersatt tandvård och dålig tandstatus. Det är något som i allra högsta grad stigmatiserar och undergräver självkänsla – och faktiskt även somatisk hälsa. Trasiga infekterade tänder är en vanlig väg till hjärtmuskel och hjärtklaffsinfektioner, något som drabbar brukare i högre grad än normalbefolkningen.

Men framförallt är det ett socialt stigma, att inte kunna le eller öppna munnen. ”Man ser hela mitt tidigare liv då jag ler” sade en av våra medlemmar. Och precis så är det. Vem vill visa upp trasiga, svarta tänder?

Mitt i den här verkligheten finns Lidingöpraktiken; där tandläkare John Barksenius, tillsammans med brodern Adam och övrig personal, hjälper sina patienter ut ur det stigma som misskötta tänder innebär.

Man inte bara tar emot och lagar tänder på människor med gravt eftersatt tandhälsa till följd av ett liv i socialt utanförskap.  Undersökning och kostnadsförslag är gratis. Ingen behöver avstå därför att det är oklart om man hittar finansiering.

Inte nog med det. Man hjälper patienten att söka fonder, upphäva utmätning av kronofogden till förmån för tandvård, alt så erbjuder man avbetalning – även till dem med betalningsanmärkningar- och i den takt patienten själv klarar av. Någon enstaka gång har man också lagat tänder utan att begära betalt.

Vi har svårt att tänka oss en verksamhet som i högre grad verkligen gör något konkret för vårt medlemskollektiv. En tandläkare med socialt samvete och stort hjärta som i sin dagliga gärning hjälper våra medlemmar med något av det mest angelägna – att få ett leende som inte skriker utslagen narkoman!

Därför tilldelar vi LIDINGÖPRAKTIKEN Stockholms Brukarförenings första hederspris.