Veckan som gick på Skånes Brukarförening.

Veckan som gick hade vi en del besök på Skånes Brukarförening – det är alltid kul och en del av föreningens verksamhet. På måndagen hade vi besök av ett gäng blivande socionomer, en 7 – 8 pers, som studerade på sista året.

Onsdagen hade vi celebert besök av Paula Norberg, verksamhetschef på LiBo Care som arbetar med "evidensbaserad behandling för bättre resultat!" uppe i Västerbotten – närmare bestämt Norrsjö kommun.

LiBo Care har två st HVB behandlingshem – Norrskenet som är enbart för kvinnor samt Solbacken för män. Man använder sig av substitutionsbehandling i kombination med s k psykosocial behandling, samtal, arbetsträning m m.

img_0543.jpg

Veckan som gick hade vi en del besök på Skånes Brukarförening – det är alltid kul och en del av föreningens verksamhet. På måndagen hade vi besök av ett gäng blivande socionomer, en 7 – 8 pers, som studerade på sista året.

Onsdagen hade vi celebert besök av Paula Norberg, verksamhetschef på LiBo Care som arbetar med "evidensbaserad behandling för bättre resultat!" uppe i Västerbotten – närmare bestämt Norrsjö kommun.

LiBo Care har två st HVB behandlingshem – Norrskenet som är enbart för kvinnor samt Solbacken för män. Man använder sig av substitutionsbehandling i kombination med s k psykosocial behandling, samtal, arbetsträning m m.

På fredagen hade vi så ett nytt gäng socionomstudenter. Det blir ofta långa besök över några timmar, bra samtal som rör missbruk/bruk, beroende, substitution, krimaliseringens vara eller icke vara – skademinimering kontra den repressivare syn som vi har nu. Det är alltid roligt och intressant att höra hur dem ser på det….

Alltid kul att höra att besöken ger dem lite mer än bara det som står att läsa i böckerna – det är trots allt ganska stor skillnad på hur det ser ut på gatan – " i verkligheten" och på vad som står att läsa i en bok. Hur bra o välskrivet det än är med fakta o s v så är det alltid det som kommer upp " det är så bra att prata med er – det blir verkligt då på ett annat sätt". Och det är bra att man då på en del universitet och högskolor börjat med att bjuda in människor och föreningar som kan berätta utifrån egen erfarenhet.

Detta är ju antagligen sociala arbetare som en del av våra kamrater kommer att stöta på i ett eller annat sammanhang – socialtjänsten ska o bör ju vara det ställe dit man vänder sig i samfundet om man halkat lite snett, fått problem o inte mäktar allt själv. Det kan hända alla.

Lägger upp lite bilder från besöken…