Fallbeskrivning – nekad dos under 2 dagar

Hej på er alla!

Dagens fallbeskrivning är ytterligare ett bevis på den stora okunnighet som finns på många av substitutionsklinikerna runt om i landet!

SBF har mottagit fyra av varandra oberoende samtal från medlemmar under en 2 månaders period. Samtalen har handlat om NEKAD DOS då positivt urinprov lämnats men Inte nog med det, dagen efter då patienten kom för att hämta sin dygnsdos så nekades /hon/han igen, denna gång var det inte pga positivt urinprov nu ansåg syrrorna att patienterna VAR FÖR FRISKA!!

Hej på er alla!

Dagens fallbeskrivning är ytterligare ett bevis på den stora okunnighet som finns på många av substitutionsklinikerna runt om i landet!

SBF har mottagit fyra av varandra oberoende samtal från medlemmar under en 2 månaders period. Samtalen har handlat om NEKAD DOS då positivt urinprov lämnats men Inte nog med det, dagen efter då patienten kom för att hämta sin dygnsdos så nekades /hon/han igen, denna gång var det inte pga positivt urinprov nu ansåg syrrorna att patienterna VAR FÖR FRISKA!!

Vad säger vi om det här – aldrig någonsin under våra 10år har SBF hört talas om något liknande. SBF anser att kliniken i fråga har handlat i direkt konflikt med beprövad kunskap/erfarenhet på området och framför allt med SBF:s och våra medlemmars erfarenhet, vi vet alla vad som kan hända då doser nekas! 

Vi vet också att det tar flera dagar att komma tillbaka till normalt mående när dosen inte tas regelbundet. Om vi/du som patienter inte dricker dosen enligt ordination och det kommer fram till kliniken så är risken väldigt stor att vi direkt blir ofrivilligt utslängda, när klinikerna gör samma sak så gör dom rätt enligt deras egen syn på saken.

Har hört att vissa kliniker anser att Stockholms och Ulleråkers metadonprogram är slappa, inte tillräckligt bestämda mot oss, kan tänka mig att ett sånt här ärende mer handlar om makt och straff än patientomvårdnad.

Till er alla – fortsätt ringa in och avslöja avarterna. 
SBF:s kunskap är beprövad erfarenhet!