24 årig Död på grund av DUM DOGMATISM!

Jag fick nyss ett samtal från en förtvivlad och gråtande Mor! Hon var helt förstörd, men bad mig ändå skriva om det hon berättade på hemsidan – att hennes 24 åriga dotter för två veckor sedan dog av en överdos Heroin! (Vi kallar flickan för ANNA)

Det absolut värsta i denna historia är att Anna veckan innan hon dog fick nej till substitutionsbehandling! Annas socialsekreterare hade påverkat den sk (experten) beroendeläkaren till att neka Anna en Buprenorfinebehandling! 

Detta borde faan i mig leda till ett åtal!

Jag fick nyss ett samtal från en förtvivlad och gråtande Mor! Hon var helt förstörd, men bad mig ändå skriva om det hon berättade på hemsidan – att hennes 24 åriga dotter för två veckor sedan dog av en överdos Heroin! (Vi kallar flickan för ANNA)

Det absolut värsta i denna historia är att Anna veckan innan hon dog fick nej till substitutionsbehandling! Annas socialsekreterare hade påverkat den sk (experten) beroendeläkaren till att neka Anna en Buprenorfinebehandling! 

Detta borde faan i mig leda till ett åtal!

Enligt mamman så hade Annas socialsekreterare i 2 år motarbetat Annas motivation till substitutionsbehandling! Istället för att stötta Anna så tjattade hon ständigt och jämt på Anna att det bara var nolltollerans och drogfrihet som gällde, hon skulle bara ta sig i kragen och lägga av! Annas självförtroende var vid överdosen lika med NOLL! 

Buprenorfine var/är för socialsekreteraren och läkaren "KNARK"! förvisso är det narkotika men den gör att vi överlever, vilket Anna inte gjorde, hon nekades en livräddande behandling, enbart på grund av DUM DOGMATISM. 

Så nu har ni alla som motarbetar substitutionsbehandling och harm reduction ytterligare ett dödsfall på ert samvete! Hoppas ni alla sover gott!

Detta är bara ytterligare ett bevis på SBF:s devis att Politiska ideologier och samhällets signaler är viktigare än att rädda liv! 

Tänk att vissa individer kan ha så här mycket makt, att deras egen personliga moral och dogmatiska inställning får styra över enskilda människors liv, vi kallar dom för Sveriges talibaner, de ideologiskt och bokstavstrogna fanatikerna till det "narkotikafria samhället"!

Så här går det när ni ser oss "knarkare" som en grupp och inte som enskilda kännande människor, nej vi är reducerade till "missbrukare" och då är allt tillåtet. Men nu igen har vi ett bevis på att era attityder dödar! Hade Anna fått sitt lagliga "knark" så hade hon idag varit hos sin famil och kanske ätit en lördagslunch!

Mamman skulle höra av sig om hon ville ha SBF:s hjälp med att anmäla socialsekreteraren och läkaren, vilket jag påstridigt rådde henne till. Hon skulle tala med familjen om hur dom vill ha det, vilket vi alla respekterar. Hon ville inte heller tala om i vilken stad dom bodde i, men historien i sig får tala sitt eget språk! 

SBF och alla våra medlemmar tänker idag på Anna! Till familjen så kan vi bara säga – Vi lider med er och beklagar djupt er sorg! 

Solidaritet och Kärlek
För SBF Berne Stålenkrantz ordf Svenska Brukarföreningen