Info till er som tänker söka metadon eller buprenorfin i Stockholm

Detta är vad våra medlemmar berättat för oss, och vad vi själva kunnat se då vi har följt med vid besök hos kontaktpersoner och doktorer.

Det finns två vårdgivare. Privata CapioMaria och landstingets Beroendecentrum Stockholm. Du har rätt att själv välja; oavsett vem som remitterar dig; Sprutbytet, CapioMaria eller Beroendecentrum Stockholm, så har DU rätt att välja vart du vill remitteras! Du bestämmer alltså själv var du ska ha behandling.

Du som vill ha buprenorfin får räkna med att det blir Subuxone. Ibland (sällsynt) kan man få byta till monobuprenorfin – det handlar då om överkänslighet.

Detta är vad våra medlemmar berättat för oss, och vad vi själva kunnat se då vi har följt med vid besök hos kontaktpersoner och doktorer.

Det finns två vårdgivare. Privata CapioMaria och landstingets Beroendecentrum Stockholm. Du har rätt att själv välja; oavsett vem som remitterar dig; Sprutbytet, CapioMaria eller Beroendecentrum Stockholm, så har DU rätt att välja vart du vill remitteras! Du bestämmer alltså själv var du ska ha behandling.

Du som vill ha buprenorfin får räkna med att det blir Subuxone. Ibland (sällsynt) kan man få byta till monobuprenorfin – det handlar då om överkänslighet.

På CapioMaria beviljar man buprenorfin rutinmässigt i första hand. Vi har medlemmar som berättar att trots att de vid infobesöket mycket tydligt berättade att de ville ha metadon, inte buprenorfin, så när hela ansökningsförfarandet (som tog x antal v) var över, och de får veta att de kommit in så visar det sig att de fått – Subuxone! Vår rekommendation till dig som är övertygad om att du behöver metadon är – sök till landstingets beroendevård.

Ett annat problem är situationen i CapioMarias väntrum, där det inte är ovanligt med väntetider på över en timme för att få dagens dos. Då sitter nya patienter tillsammans med dem som är inne i återfall och som därför går dagligen. Det är enkelt att begripa varför det inte är bra.

Vi vet att ledningen på Maria känner till problemet och är angelägna om att åtgärda det. Förhoppningsvis kommer vi snart kunna rapportera att så skett. Dessförinnan kan vi inte rekommendera nån att söka dit.

%d bloggare gillar detta: