Vecka 14

Hej på er!

I vanliga fall brukar Classe Claes Hellers skriva en veckodagbok; men han är i Thailand, på honeymoon, så ni får hålla tillgodo med att jag sammanfattar påskveckan med Stockholms Brukarförening; dvs den veckan som tar slut idag.

Med Claes på semester och Niklas Eklund sjuk var det tur att Dubbel Henke ryckte in för att hjälpa mig och Kjell Johansson.

Den här veckan hade vi öppet tom onsdag och Henke ställde upp alla dagarna. Vi har haft en jämn ström av besökare (tack vare Robin kunde jag öppna i tid på måndagen, han hjälpte mig hålla koll och hålla ordning då mina arbetskamrater var hos läkare och drabbats av försenat tåg) och det har varit tre dagar med arbetsglädje, galna skämt och gott humör. Ni vet, ibland är det extra kul på jobbet -så har det varit.

Hej på er!

I vanliga fall brukar Classe Claes Hellers skriva en veckodagbok; men han är i Thailand, på honeymoon, så ni får hålla tillgodo med att jag sammanfattar påskveckan med Stockholms Brukarförening; dvs den veckan som tar slut idag.

Med Claes på semester och Niklas Eklund sjuk var det tur att Dubbel Henke ryckte in för att hjälpa mig och Kjell Johansson.

Den här veckan hade vi öppet tom onsdag och Henke ställde upp alla dagarna. Vi har haft en jämn ström av besökare (tack vare Robin kunde jag öppna i tid på måndagen, han hjälpte mig hålla koll och hålla ordning då mina arbetskamrater var hos läkare och drabbats av försenat tåg) och det har varit tre dagar med arbetsglädje, galna skämt och gott humör. Ni vet, ibland är det extra kul på jobbet -så har det varit.

Henke och Kjell har servat besökarna med råd, mackor, kaffe, rena sprutor och vänligt sällskap medan jag arbetat med årets bidragsansökningar, betalat räkningar, räknat löner mm mm. Men tack och lov hittar jag också tid att träffa våra besökare.

Niklas var på referensgruppen/CapioMaria på tisdagen, där vi bl a lyfte frågan om hur CapioMaria tänker kring metadon vs buprenorfin. Dvs varför man ordinerar som man gör. Medlemmar som förgäves försökt att få metadonbehandling där, men ist fått subuxone, har bett oss aktualisera detta.

Vi har också diskuterat att bjuda på enklare middag, typ soppa e dyl, på onsdagar då vi har kvällsöppet; och jag har ett tips till alla besökare- fråga efter våfflor! Både mix, grädde och sylt finns inne för tillfället!

Glad Påsk allihopa och tack för att ni gjorde det så roligt att arbeta under veckan som gick!

Nu ser jag fram emot nästa vecka då vi bl a får en gäst från Varberg och SBF anhöriga; Tina A-k C Sander, som kommer att va hos oss onsd/to/fre samt Robert Carl Madabasta från Linköping Brukarförening som även han kommer att vara hos oss dessa dagar. Vill oxå flagga för besöket från sprutbytet, St Göran, onsdagen den 8/4, då bl a kurator Helena m fl kommer till oss.

På torsdagen ska vi ut och äta tillsammans med medarbetare, volontärer och vänner och särskilt Välkommen är Inger Forsgren; riksordf för RFHL. Tack vare henne börjar den tidigare rätt spända relationen till RFHL normaliseras vilket vi tror och hoppas kommer våra medlemmar tillgodo. Bättre att lägga krut på det vi har gemensamt än odla motsättningar!

/ Christina Paulsrud

%d bloggare gillar detta: