Frihet under ansvar

Stölden från en av våra medarbetare har drabbat oss hårt.

Förutom grejorna och pengarna vi förlorade så tog han också med sig vår möjlighet att producera material och livsviktig information till våra medlemmar, t.ex. videokameror som vi skulle filma intervjuer med och datorer med stora adresslistor.

Kanske ännu jobbigare är känslor av svek som vi känner. Att någon vill hämnas på ett sådant småaktigt sätt som att stjäla utrustning som han själv använt för att han känner sig förådd, tjallad på eller besviken på sig själv.

Faktum är att han bara har sig själv att skylla. Det går inte att komma påverkad till jobbet och tvinga sin jobbkompisar att ljuga för att dölja sina egna mistag. Det gör inget att man gör misstag, men man måste vara ärlig och kunna erkänna sina misstag.

SBF tror på frihet under ansvar. Att utmanas och utvecklas, och under tiden växa med upgiften.

Vi fortsätter att kämpa.

/ Magnus

Stölden från en av våra medarbetare har drabbat oss hårt.

Förutom grejorna och pengarna vi förlorade så tog han också med sig vår möjlighet att producera material och livsviktig information till våra medlemmar, t.ex. videokameror som vi skulle filma intervjuer med och datorer med stora adresslistor.

Kanske ännu jobbigare är känslor av svek som vi känner. Att någon vill hämnas på ett sådant småaktigt sätt som att stjäla utrustning som han själv använt för att han känner sig förådd, tjallad på eller besviken på sig själv.

Faktum är att han bara har sig själv att skylla. Det går inte att komma påverkad till jobbet och tvinga sin jobbkompisar att ljuga för att dölja sina egna mistag. Det gör inget att man gör misstag, men man måste vara ärlig och kunna erkänna sina misstag.

SBF tror på frihet under ansvar. Att utmanas och utvecklas, och under tiden växa med upgiften.

Vi fortsätter att kämpa.

/ Magnus